Aerografy – czym się różnią, jakie wybrać? Przewodowy czy bezprzewodowy?
Aby wybrać dla nas najlepszy, należy przede wszystkim poznać ich funkcje i działanie.
Aerograf
Czym jest Aerograf – miniaturowy „pistolet” do malowania precyzyjnego używany w technice malarskiej airbrush. Ręczne narzędzie niewielkich rozmiarów, służące do malowania metodą rozpylania farby przez strumień powietrza. Ślad farby charakteryzuje się równomiernym kryciem z rozmytymi brzegami.
Aby aerograf mógł pracować, potrzebny jest nam jeszcze kompresor. Kompresor to rodzaj sprężarki służącej do tłoczenia powietrza pod ciśnieniem. Urządzenie zasysa i ściska powietrze wewnątrz szczelnego zbiornika i w kontrolowany sposób wypuszcza je, umożliwiając wykonywanie pracy aerografu. Kiedy już wiemy, czym są urządzenia, możemy przejść do rodzajów i różnic, jakie cechują te, które dedykowane są do pracy z brwiami.
Bezprzewodowe
Są to urządzenia, które pracują bez konieczności podłączenia do sieci, dzieje się tak dzięki wbudowanemu akumulatorowi, który zasilamy przy pomocy kabla ładującego USB-C. Pistolet najczęściej połączony jest bezpośrednio do mini kompresora. Całość z łatwością mieści się w dłoni. Plusami takiego rozwiązania jest możliwość pracy mobilnie.
Przewodowe
Jak już sama nazwa wskazuje, do pracy takimi modelami potrzebujemy kompresora, który wymaga podłączenia przewodem do sieci. Kompresory są większe i cięższe, dlatego są one stacjonarne a mobilna cześć zestawu, czyli sam pistolet połączony jest przewodem, którym dostarczane jest sprzężone powietrze.
A teraz trochę plusów i minusów obu wariantów
Bezprzewodowy
Jak już wspomniałam, ogromnym plusem jest jego mobilność i lekkość. Jednym z minusów jest brak możliwości zmiany mocy pracy. W większości dostępnych na rynku urządzeń mamy tylko jeden poziom. Kolejnym minusem jest brak możliwości śledzenia poziomu naładowania akumulatora. Jeśli zapomnimy o pełnym naładowaniu, urządzenie może odmówić dalszej pracy podczas wykonywania stylizacji. Czas pracy po naładowaniu to około godzina, wystarczy to na wykonanie stylizacji kilku klientkom. Warto mieć dodatkowe urządzenie lub sam kompresor, aby w zapasie zawsze mieć naładowany.
Przewodowy
Minusem jest oczywiście okablowanie, jednak jeśli dobrze zorganizujemy stanowisko, nie będzie miało to wpływu na komfort pracy. Plusem jest stały dostęp do pełnej mocy urządzenia, dzięki właśnie zasilaniu sieciowym. Kolejnym atutem jest możliwość regulacji mocy przepływu powietrza. Jest to doskonałe rozwiązanie, kiedy pracujemy różnymi konsystencjami farby.
Konserwacja i czyszczenie
Stylizacja brwi aerografem jest szybka i niesłychanie precyzyjna, pod warunkiem, że dbamy o czystość naszego sprzętu. Koniecznie czyśćmy pistolet po każdym użyciu, regularnie rozkręcając całość i myjąc każdy element. Wbrew pozorom nie jest to ani trudne, ani czasochłonne i po dojściu do wprawy zajmuje tyle samo czasu co umycie i konserwacja pędzli i akcesoriów użytych podczas wykonania stylizacji brwi klasyczną metodą.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszam do obserwacji mojego profilu na Instagramie @agnieszka.mencel.educator, gdzie znajdziesz więcej cennych informacji na temat stylizacji brwi metodą airbrush.