Poznaj rzęsy – mink, slim, flat
Kiedy klientka zdecyduje się na przedłużanie rzęs, jednym z kluczowych elementów jest wybór odpowiedniej techniki oraz rodzaju rzęs. Przy wyborze sztucznych rzęs należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak kształt oka czy indywidualne preferencje klientki. Artykuł ten zgłębia temat rzęs mink, slim, flat rzucając światło na ich budowe, jakość i wygląd.
Czym się różnią sztuczne rzęsy? Jak wybrać odpowiednie?
Rzęsy wykonane są z wysokiej jakości termoplastycznego tworzywa sztucznego PBT. Tłumacząc potocznie – są produkowane z wysokiej jakości plastiku, który jest odporny na temperaturę do około 220-230 stopni Celsjusza. Nie oznacza to oczywiście, że możemy je palić, bo jak to plastik – jest łatwopalny. Oznacza to jednak, że nie zmienia swojego skrętu aż do bardzo wysokich temperatur.
I tu przykład mojej wieloletniej klientki, która od zawsze nosi grzywkę. Gdy zmieniłyśmy stylizację z rzęs czarnych na brązowe, po kilku tygodniach przychodziła na uzupełnienie. Były one bardziej proste, niż te, które jej zaaplikowałam. Kiedy jednak przychodziły kolejne klientki i nie obserwowałam nic nadzwyczajnego. Zaczęłam więc skrupulatnie przyglądać się swojej klientce. Pewnego dnia przyszła do mnie na rzęsy z prostownicą. Wiedziała, że jej grzywka schowana pod czepkiem, będzie wyglądała po uzupełnieniu jakby ją piorun trzasnął. Wtedy to właśnie połączyłam kropki. Zrozumiałam, że wysoka temperatura z jej prostownicy, pracująca nieopodal rzęs musiała wpłynąć na zmianę skrętu. Widocznie rzęsy brązowe były bardziej podatne i cieńsze od czarnych, dlatego wcześniej tego nie obserwowałyśmy. Podobnie będzie przy otwieraniu rozgrzanego piekarnika, o ile nie odsuniemy się na bezpieczną odległość, czy stojąc nad gorącą parą wodną.
Obecnie na rynku mamy ogromny wachlarz do wyboru – od rzęs matowych, po rzęsy błyszczące, dla zwolenniczek bardziej sztucznego, widocznego efektu. Jak zatem odróżnić każde z nich?
Rzęsy mink
Rzęsa typu mink to rzęsa najbardziej przypominająca włos naturalny. Mink to po angielsku norka, stąd będzie to rzęsa z wykończeniem matowym, o kształcie stożkowatym, dokładnie takim, jak włos naturalny. Jeśli więc zależy Ci na naturalnym efekcie – sięgaj po rzęsy typu mink. Są one najbardziej popularne na naszym rynku, wobec czego znajdziesz największy wybór tych właśnie rzęs.
Rzęsy silk/flat
Rzęsa typu silk to rzęsa błyszcząca. Często możemy przeczytać w specyfikacji od producentów, że są to rzęsy powleczone dodatkową warstwą jedwabiu. W rzęsach jednak nie potrzebujemy żadnego jedwabiu, a tym bardziej powierzchni śliskiej. Mogłaby wpływać na przyczepność rzęsy syntetycznej do naturalnej. W praktyce rzęsy te mają rzeczywiście domieszek jedwabiu. Natomiast nie jest on nam tutaj do niczego potrzebny. Rzęsa typu slim/flat (nazewnictwo używane naprzemiennie) to rzęsy jak gdyby „wyprasowane”. Mają one na celu zwiększenie przyczepności rzęsy syntetycznej do naturalnej. Dzięki płaskiej podstawie zajmują one większy obszar średnicy rzęsy naturalnej, a im większa szerokość tym lepsza przyczepność = lepsza trwałość. Rzęsy te “wyprasowane” są nie tylko u podstawy, ale aż po końce, co daje sztuczny efekt na otwartym oku. Pomieszanie tych rzęs w jednej stylizacji wraz z rzęsami klasycznymi da nam ciekawy rezultat. Niemniej, mała jest dostępność tych rzęs.
Gotowe kępki
Na rynku dostępne są również gotowe kępki rzęs. Są to małe wiązki lub grupy sztucznych rzęs, które są aplikowane na naturalne rzęsy podczas zabiegu przedłużania rzęs. Kępki rzęs są dostępne w różnych rozmiarach, grubościach i skrętach. Daje nam to możliwość stworzenia różnorodnych efektów, od subtelnie podkreślających naturalność po bardziej wyraziste i dramatyczne. Ich aplikacja wymaga precyzji oraz wprawy ze strony stylisty. Musi umiejętnie dobierać odpowiednią ilość kępek oraz ich rozmieszczenie, aby uzyskać harmonijny i estetyczny efekt końcowy. Umożliwiają one szybkie i efektywne przedłużenie oraz zagęszczenie rzęs, zapewniając klientkom zadowalający efekt. Dzięki nim, każda klientka może cieszyć się pięknym i zmysłowym spojrzeniem, podkreślającym jej naturalne piękno.
Naturalne rzęsy do przedłużania
Znajdziemy na rynku również rzęsy z włosia naturalnego – najczęściej z norki.
Są one już coraz rzadziej spotykane ze względu na:
- proces pozyskiwania – aby ograniczać cierpienie zwierząt rezygnuje się z używania włosia naturalnego,
- obecne alergeny – włos naturalny może uczulić,
- porowatość i zachowanie włosa – włos naturalny pod wpływem zmiany warunków atmosferycznych może zmieniać swój kształt/skręt
- cenę – rzęsy z włosia naturalnego są dużo droższe od syntetycznych.
Ważnym aspektem jest także dbałość o zdrowie naturalnych rzęs klientki. Dlatego też, podczas wyboru sztucznych rzęs, należy brać pod uwagę ich wagę oraz sposób mocowania. Lekkie rzęsy o odpowiednim skręcie i odpowiednio dobranej długości, odpowiednio dobrane do naturalnej struktury rzęs, minimalizują ryzyko ich uszkodzenia. Podsumowując, dobór odpowiednich sztucznych rzęs i techniki ich aplikacji wymaga wiedzy, doświadczenia oraz indywidualnego podejścia do każdej klientki. Poprzez odpowiedni dobór długości, skrętu i techniki aplikacji, można osiągnąć efekt naturalnie wydłużonych i gęstszych rzęs. Mam nadzieję, że nieco rozjaśniłam Ci temat rodzajów rzęs, jeśli chodzi o ich strukturę. Jeśli jednak masz jeszcze jakieś pytania w tym temacie – nie krępuj się i napisz do mnie na IG @jarniewska.anna.yarna.