Ratowanie zniszczonych paznokci – porady od profesjonalistów
Aby w pełni zrozumieć temat zniszczonych paznokci, ich przyczyny oraz sposoby na regenerację zacznijmy od krótkiego wstępu.
Czym jest paznokieć?
Paznokieć to przydatek skóry – czyli martwy wytwór naskórka. Grubość paznokcia wacha się pomiędzy 0,05mm a 0,9mm. To naprawdę niewiele i właśnie w tym miejscu zatrzymajmy się aby zrozumieć dlaczego tak łatwo płytka może ulec zniszczeniu. Pomijając wszelki jednostki chorobowe, które z rożnych przyczyn mogą wpływać na stan naszych paznokci, skupmy się na głównej i najczęstszej przyczynie zniszczenia paznokci.
Jak najczęściej niszczymy płytkę paznokcia?
Przepiłowania – to główna przyczyna słabej kondycji paznokci która bezpośrednio wpływa na to, że paznokieć jest łamliwy i potrzebna jest mu regeneracja.
Przepiłowanie płytki zdarza się niestety zarówno w profesjonalnych gabinetach jak i w domu gdy np.: chcemy sobie nadać kształt i dodatkowo zmatowić płytkę lub nieumiejętnie ściągamy lakier hybrydowy. Tak jak wspomniałam wyżej płytka paznokcia jest dość cienka, wiec przy braku wiedzy i wyobraźni bardzo łatwo ją uszkodzić sciągając zbyt agresywnym piłowaniem. W skutek czego kondycja kondycja paznokci ulega znacznemu pogorszeniu.
Ratunek dla zniszczonych paznokci w profesjonalnym gabinecie.
Jako doświadczona stylistka paznokci z ponad 8 letnim stażem pracy zawsze doradzam utwardzenie takich paznokci produktami o zerowej lub bardzo niskiej polimeryzacji. Takimi produktami będą akryl i akrylożel. Dlaczego polimeryzacja ma znaczenie? Bo jest to rodzaj reakcji egzotermicznej w której dochodzi do zmiany stanu skupienia z płynnego na stały za pośrednictwem światła UV/ LED – wytwarzająca się w tym procesie energia jest odczuwalna przez nas jako pieczenie. Dla klientki z przepiłowaną płytka będzie to bardzo nieprzyjemne i bolesne doświadczenie. Dlatego ważne jest aby wystrzegać się aplikacji żelu lub lakieru hybrydowego do utwardzenia uszkodzonych i przepiłowanych paznokci. Akrylożel lub akryl pozwolą uniknąć bólu a wzmocnienie – utwardzenie uszkodzonych paznokci pozwoli na wygodne funkcjonowanie w czasie odrastania zdrowej i twardej płytki.
Jakie są domowe sposoby na ratowanie zniszczonych paznokci ?
W domu można sięgnąć po produkt jakim jest odżywka do paznokci. Należy jednak uważać na jedną bardzo ważna kwestie jaką jest skład odzywki. Toluen oraz formaldehyd to składniki często dodawane do odżywek. Pamiętaj że te dwie substancje mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. Przeczytaj uważnie skład zanim wybierzesz odżywkę którą chce kupić. Pamiętaj również ze odżywka odżywia tylko przez nazwę. Nie da się odżywić czegoś co jest martwe, a takim tworem jest płytka paznokcia. Odżywka daje lekki utwardzenie i pogrubienie płytki poprzez dodanie ekstra warstwy na jej powierzchni. Uszkodzony paznokieć musi zrosnąć i tylko w taki sposób może odbyć się pełna regeneracja paznokci.